W jaki sposób można skutecznie poradzić sobie z odkładaniem realizacji swoich obowiązków na później? Jak pokonać ciągły brak chęci do działania? Doskonałym rozwiązaniem może okazać się automotywacja. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Dlaczego automotywacja jest taka ważna?

Umiejętność motywowania samego siebie to bardzo cenna umiejętność, dzięki której możemy osiągnąć prawdziwy sukces. Nasze nastawienie do wykonywanych obowiązków jest niezwykle istotne. Warto zaznaczyć, że motywacja zewnętrzna z reguły sprawdza się tylko przy realizacji pojedynczych zadań, natomiast motywacja wewnętrzna może stanowić naszą prawdziwą siłę napędową. Wewnętrzna satysfakcja to właśnie to, co doskonale pobudza wiele osób do działania.

Co warto wiedzieć o automotywacji?

Prokrastynacja – co warto o niej wiedzieć?

Świadome odkładanie swoich obowiązków na inny termin, czyli tak zwana prokrastynacja może spowodować, że będziemy bardziej zestresowani i nerwowi. Jeżeli odkładamy nielubiane obowiązki na sam koniec to może okazać się, że na ich realizacje nie będziemy mieli wystarczającej ilości czasu. Za przyczynę prokrastynacji można uznać chęć uchronienia się od negatywnych emocji, unikniecie frustracji. Aby pokonać prokrastynację warto spróbować stworzyć sobie listę spraw, które rutynowo odkładamy na później. Listę, którą będziemy uzupełniać przez kilka najbliższych dni należy następnie na spokojnie i szczerze przeanalizować. Podczas takiej analizy odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego tak naprawdę zdecydowaliśmy się na przełożenie realizacji danego zadania. W walce z prokrastynacją istotne jest także właściwe planowanie. Niekiedy może nam pomóc rozłożenie danego zadania na kilka mniejszych etapów. Mimo, że motywacja jest procesem wewnętrznym to odpowiednia atmosfera w pracy, wspierający nas współpracownicy mogą mieć pozytywny wpływ na wzmacnianie naszej automotywacji. Aby nasza praca nad automotywacją była skuteczna musimy pamiętać również o tym, że czasami przyczyną naszej ciągłej zwłoki może być brak właściwego odpoczynku. Wypoczynek i sen to, zatem podstawa, od której należy zacząć swoją naukę automotywacji.