Regularne odkurzanie dywanów, paneli czy płytek podłogowych to w zasadzie nieodłączny element porządków domowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że odkurzacz, nawet najlepszy, usuwa zanieczyszczenia jedynie z powierzchni dywanu i wykładziny. Nie narusza natomiast brudu, który znajduje się głębiej. Tymczasem to właśnie tam gromadzi się kurz i różnego rodzaju mikroorganizmy, których gołym okiem nie widać. Z tego powodu dywany należy prać minimum dwa razy w roku.

Jak często pierze się dywany?

Eksperci zalecają pranie dywanów 1-2 razy na rok, wiosną lub latem. Za sprawą wysokiej temperatury i ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dywany w tym czasie szybko schną np. powieszone na trzepaku. Z powodzeniem można je suszyć nawet na balkonie.

W przypadku zabrudzenia jedynie fragmentu dywanu, można wyczyścić tylko ten obszar. Rzadkie pranie dywanów sprawia, że dłużej zachowują one swój kolor czy strukturę. Z tego powodu zaleca się czyszczenie jedynie miejsc zabrudzonych, a pranie całego dywanu, jak już wspomniano, powinno odbywać się 1-2 razy w roku. Można zdać się na pomoc firmy, która profesjonalnie zajmuje się myciem i czyszczeniem dywanów. Dzięki temu dywan będzie czysty i pozbawiony mikroorganizmów czy kurzu, a jednocześnie zachowa swój kształt czy kolor.

Po co pierze się dywany?

Dywan to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego wnętrza. Z tego powodu musi być on czysty. Jednak w tym przypadku o zabrudzenia nietrudno. Stąd tak duże znaczenie ma regularne odkurzanie i pranie dywanów. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale i higienicznych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dywan to jeden z najbrudniejszych przedmiotów w domu. Zasiedlają go bowiem tysiące bakterii, roztocza, grzyby czy pleśnie.

Kluczem do sukcesu jest na starcie systematyczne odkurzanie dywanów. Wówczas można pozbyć się z nich okruchów jedzenia czy kurzu. Czasem to jednak za mało i należy zdecydować się na pranie. To najlepiej zlecić profesjonalistom w tej dziedzinie.Dlaczego należy prać dywany?