Nauka pływania dla dzieci – od kiedy zacząć?

Umożliwiając dzieciom naukę pływania, nie tylko troszczymy się o ich bezpieczeństwo, bo dzięki temu będą umiały zachować się w środowisku wodnym, ale także stwarzamy im doskonałe fundamenty do rozwoju wspaniałej pasji pływackiej i wspieramy ich prawidłowy rozwój fizyczny.

Pływanie a wiek dziecka

Z umiejętnością pływania, jest podobnie jak z wieloma innymi umiejętnościami. Im wcześniej dziecko ją nabędzie, tym lepiej ją opanuje. Warto mieć na uwadze również to, że nauka pływania dla dzieci jest jednak czymś wyjątkowym, ponieważ już kilkumiesięczne maluszki mogą z powodzeniem oswajać się z wodą i uczyć się w niej bezpiecznie przebywać i poruszać.

Kiedy zatem można już zacząć dziecko oswajać z wodą i uczyć pływania? Specjaliści jasno wskazują, że najbardziej odpowiednim do tego momentem jest okres pomiędzy trzecim a ósmym miesiącem życia. Dlaczego tak się dzieje? Za wszystko odpowiedzialna jest natura. Dziecko w tym wieku nie boi się po prostu wody, bo doskonale ją pamięta z czasów, kiedy jeszcze bezpiecznie przebywało w brzuchu swojej mamy.

Dlatego też dzieci w tym przedziale wiekowym, po zanurzeniu w wodzie, nie otwierają ust. Niestety odruch otwarcia ust pojawia się już w okolicach ósmego miesiąca życia, a razem z nim bardzo często rodzi się również lęk przed wodą. Wtedy nauka pływania dla dzieci może nie być już taka prosta ani tak przyjemna, chociaż to wszystko zależy od tego, jak ona wygląda. Bo jeśli atmosfera jest przyjazna i zabawowa, to maluch prędzej czy później przekona się do pływania.

Nauka pływania dla dzieci – kiedy zacząć?

Nauka pływania dla dzieci – jak to wygląda?

Niezależnie od tego, czy chcemy oswoić z wodą kilkumiesięczne dziecko, czy planujemy nauczyć pływać kilkulatka, zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalnych instruktorów pływania. Bardzo często parki wodne organizują kursy pływackie zarówno dla małych, jak i dla większych dzieci, a także młodzieży i osób dorosłych.

Można skorzystać z zajęć grupowych lub indywidualnych. W przypadku nauki pływania dla małych dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia, zajęcia odbywają się z obecnością opiekuna, czyli najczęściej rodzica. A wszystkie ćwiczenia są realizowane pod bacznym okiem instruktorów i ratowników.

Przy wyborze miejsca, do nauki pływania dla najmłodszych dzieci, warto wybierać takie baseny czy aquaparki, jak Park Wodny Kraków, który zapewnia podgrzanie wody do komfortowej dla maluszka temperatury 37 stopni Celsjusza i korzysta z systemu uzdatniania wody bezpiecznego dla małych dzieci.

Starsze dzieci mogą uczęszczać na zajęcia indywidualne lub grupowe. Instruktorzy na pierwszych zajęciach sprawdzają umiejętności pływackie dziecka, tak aby znalazło się w grupie, której poziom nie będzie dla niego za trudny lub zbyt łatwy.

Akcesoria do nauki pływania dla dziecka

W parkach wodnych bardzo często dostępne są akcesoria, które ułatwiają dziecku naukę pływania. Są to między innymi specjalne maty pływające, skrzydełka, piłki wodne, zabawki do wyławiania czy okulary pływackie. Warto jednak dziecko zaopatrzyć w jego własne akcesoria do pływania.

Oprócz tego trzeba zadbać o wygodne kostiumy kąpielowe w przypadku starszych dzieci i pieluszki do pływania dla niemowlaków, które zapewnią młodym pływakom pełną wygodę i swobodę poruszania się. Tak, aby nauka pływania dla dzieci była czystą przyjemnością!