By na co dzień stosować zdrowy styl życia należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, po to, by czuć się dobrze i zapobiegać wystąpieniu wielu niebezpiecznych chorób. Taką bazą zdrowego trybu życia jest zbilansowana dieta i codzienna aktywność ruchowa. Warto wiedzieć jakie części składowe tworzą prawidłowy dla zdrowia styl życia.

Zdrowy tryb życia a zdrowie

Prowadzenie zdrowego stylu życia polega na tym, że codziennie należy troszczyć się o odpowiednią dietę, aktywność ruchową, wyeliminować wszelkie używki, zadbać o sen i czas na relaks oraz umiejętnie radzić sobie ze stresem i na bieżąco wykonywać badania profilaktyczne. Trzymanie się tych bazowych zasad nie tylko wpłynie na lepsze samopoczucie, ale także będzie chroniło przed wystąpieniem takich chorób jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia i inne.

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

Zdrowa dieta to podstawa

Elementem kluczowym zdrowej diety jest zbilansowana dieta. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia trzeba jeść produkty z różnych grup żywności, dbając o różnorodność posiłków każdego dnia, dostarczając do organizmu potrzebnych składników odżywczych takich jak: białka, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne. Energię powinno się pobierać głównie z produktów zbożowych. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć mleka i produktów mlecznych. Konieczne jest także spożywanie warzyw i owoców. Mięso winno się stosować rzadziej, zastępując je rybami lub roślinami strączkowymi. Produktami, które powinno się ograniczyć są sól, tłuszcze zwierzęce, cukier i słodycze.

W nauce zdrowego trybu życia można posiłkować się Piramidą Zdrowego Żywienia, która zaleca spożywanie 5 posiłków dziennie w jednakowych interwałach czasowych, najlepiej co 3-4 godziny.

Bez aktywności fizycznej nie ma zdrowego stylu

Dieta musi iść w parze z aktywnością ruchową. Codzienny ruch korzystnie wpływa nie tylko na masę ciała, ale zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka, wystąpienie depresji, chorób serca i układu krążenia (miażdżycy) oraz chorób kości.