Kraków głównie znany jest ze swojej historii, a także pięknej architektury, niespotykanej w innych miastach Polski. Turyści zazwyczaj przyjeżdżają do Krakowa właśnie po to, by jak najwięcej dowiedzieć się o historii tego miasta. Nie wiele osób jednak spodziewa się takiej ilości parków, zieleńców i skwerów i to w samym centrum miasta.

 

Ogród Zoologiczny

Naszą wycieczkę zacznijmy od Ogrodu Zoologicznego. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów w Polsce. Samo jego położenie sprawia, że każdy tam odpoczywa. Ogród znajduje się na Wzgórzu Pustelnik w Lasku Wolskim. Dzięki temu, że samochodem można wjechać tylko do pewnego momentu wzniesienia, nie ma tam hałasu aut ani dużej ilości spalin jak w samym Krakowie. Już sam spacer po wzniesieniu sprawia, że możemy odpocząć. Jest tam cisza i spokój, a także różnego rodzaju ścieżki zarówno wygodne, asfaltowe jak i z lekkimi wzniesieniami bądź schodami. Ogród zoologiczny w Krakowie może się poszczycić dużą ilością różnych gatunków zwierząt, zarówno tych często spotykanych w ogrodach zoologicznych jak i te rzadziej spotykane. Jeśli wybieracie się na weekend do Krakowa, warto poświęcić kilka godzin na spacer po ogrodzie jak i po samym Lasku Wolskim.
Kraków i jego parki

Wisła i Planty

Kraków dzięki swojemu położeniu w przeszłości był głównym traktem handlowym, dzięki czemu tradycyjna, krakowska kuchnia do tej pory korzysta z tego dobrodziejstwa. Położenie miasta nad rzeką powoduje, że każdy może nad nią usiąść i odpocząć. W pobliżu Wawelu znajduje się wiele mostów łączących oba brzegi, więc spacer staje się jeszcze przyjemniejszy. Spacerując po Krakowie, zwłaszcza w rejonie Rynku Głównego z pewnością spacerowaliście po krakowskich Plantach. Jest to park okalający cały Rynek. Powstał w 1820 roku jako park miejski na miejscu zburzonych fortyfikacji. Zanim zadecydowano o powstaniu parku, był to teren bardzo zaniedbany, zaśmiecony i pełnił rolę ogólnomiejskiego spływu ścieków. Z czasem zasadzono w parku między innymi lipy, topole i kasztanowce, co zwiększyło atrakcyjność tego miejsca.