Schody w obiektach powinny być montowane na etapie stanu surowego – otwartego lub zamkniętego, a na pewno jeszcze przed przystąpieniem do wykańczania podłóg. Bardzo często do ich wykonania używane jest drewno. Dlaczego akurat ten materiał? Jaką konstrukcję mogą mieć schody drewniane w domu jednorodzinnym?

Jak zrobić lekkie schody drewniane?

Projekt schodów drewnianych jest podstawą do ich realizacji. Poszczególne elementy takiej konstrukcji zamawia się w zakładach stolarskich. Np. schody drewniane modułowe powstają w halach fabrycznych i są dostarczane na miejsce budowy. Szczegółowy ich rysunek powinien być przygotowany na podstawie projektu obiektu, ponieważ trzeba dobrać konstrukcję do wielu różnych parametrów, jak wysokość pomieszczenia, szerokość otworu wykonanego w stropie czy powierzchni, jaka przeznaczona została w ciągu komunikacyjnym właśnie na schody z drewna. W Krakowie można udać się do sklepu, który specjalizuje się w produkcji i projektowaniu takich rozwiązań, by dowiedzieć się więcej na ich temat i wybrać takie, które spełnią wszystkie oczekiwania zamawiającego.

Kraków: schody z drewna to wyjątkowa konstrukcja!

Rodzaj konstrukcji schodów drewnianych

Istnieje szereg konstrukcji schodów z drewna, które są stosowane w domach. Mogą to być konstrukcje policzkowe, wspornikowe, policzkowo-sztycowe czy stalowo-drewniane. Występują też kręte czy modułowe.

Schody o konstrukcji policzkowej są budowane z wykorzystaniem dwóch belek policzkowych, tworzących ich trzon. Do nich przykręca się stopnie. Konstrukcja policzkowo‑sztycowa tym różni się od wcześniejszej, że belka policzkowa jest po jednej stronie, a po drugiej znajduje się balustrada schodowa. Schody drewniane wspornikowe nazywane są siodłowymi, a ich stopnie podtrzymywane są w środkowej części przez jedną, dwie lub trzy belki nośne. Jeśli mają charakter jednobiegowy, to rozpięte są pomiędzy stropem a podłogą, ale na ogół mają więcej biegów, a ich konstrukcja staje się tym samym bardziej skomplikowana i wymaga zastosowania podpór.

Solidne i trwałe są schody o konstrukcji stalowo-drewnianej. Ze stali są wykonane ich części nośne, zaś słupki, balustrady czy stopnie są z drewna.

U producenta można zamówić schody drewniane modułowe, zbudowane ze stopni połączonych ze wspornikami. Są one pozbawione belek nośnych i słupów. Nie muszą być połączone ze ścianą, dlatego nie ma problemu z ich dopasowaniem do różnych pomieszczeń mieszkalnych.

Ostatnią z opisywanych konstrukcji są schody kręte. Kluczową funkcję spełnia w nich pionowy słup, z którym z kolei połączone są stopnie. Balustrada schodów  wzmacnia je i usztywnia.

W zależności od tego, ile biegów mają mieć schody, gdzie mają one być zastosowane i jakie warunki panują we wnętrzu domu, inna konstrukcja będzie dobra dla inwestora.

Sprawdź drewniane schody z Krakowa i ciesz się jakością na lata!