Kraków to piękne miasto, w którym swoją lokalizację ma wiele wartych zwiedzenie obiektów. W Krakowie znajdują się liczne zabytki, które znane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W mieście tym nie brakuje także wielu interesujących ośrodków kulturalnych. Jednym z nich jest Pałac Zbaraskich - obecnie nazywany Pałacem Potockich. Co zatem warto o nim wiedzieć?

Pałac Potockich – podstawowe informacje

Pałac Potockich to zabytkowa kamienica, która znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie. Pałac Potockich w Krakowie to budynek o bogatej historii. Powstał w 1540 roku na skutek połączenia dwóch sąsiednich gotyckich kamienic. Następnie był kilkakrotnie przebudowywany tak, aby jak najlepiej pasował do cech stylu, które były modne w danym okresie. Należy dodać, że pałac ten został odnowiony i zrekonstruowany po zakończeniu II wojny świtowej. Obecnie jest to bardzo reprezentacyjna budowla o barokowym wystroju. W zewnętrznym wyglądzie tej budowli na szczególną uwagę zasługuje dekoracja rzeźbiarska, która wieńczy szczyt pałacu. Warto również zaznaczyć, że od niedawna współgospodarzami tego wspaniałego budynku pałacowego są takie instytucje jak: Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF). Pałac Potockich to nie tylko jeden z najpiękniejszych budynków pałacowych przy krakowskim Rynku, ale także bardzo ważny adres na mapie Krakowa, ponieważ w miejscu tym odbywają się niezwykle ciekawe wydarzenia kulturalne takie jak chociażby: spotkania festiwalowe, pokazy filmów, wykłady popularnonaukowe, dyskusje tematyczne czy też programy literackie. Informacje na temat aktualnych wydarzeń kulturalnych, które organizowane są w Pałacu Potockich dostępne są na stronie internetowej palacpotockich.krakow.pl w zakładce Wydarzenia.

Pałac Potockich w Krakowie - co to za miejsce?

Pałac Potockich, jako nowy kulturalny adres na mapie Krakowa, który naprawdę warto znać

Pałac Potockich to przestrzeń otwarta dla wszystkich mieszkańców Krakowa. To właśnie w tym miejscu dziedzictwo łączy się z kreatywnością. Jest to znakomite miejsce dla organizatorów wydarzeń kulturalnych. To tu można uczestniczyć w godnych uwagi wydarzeniach z zakresu muzyki, sztuki czy literatury. Różnego rodzaju ciekawe inicjatywy kulturalne odbywają się tu w ciągu całego roku, dlatego też każdy mieszkaniec Krakowa w ofercie Pałacu Potockich z pewnością znajdzie coś idealnego dla siebie. Warto podkreślić, że w Pałacu Potockich organizowane są programy dla różnych grup odbiorców: dla dzieci, dla osób dorosłych i dla seniorów. Miejsce to pełni, więc bardzo ważną funkcję społeczną. Wszystkie osoby, które pragną uczestniczyć w interesujących wydarzeniach kulturalnych powinny, więc znać ten adres. Ponadto należy także dodać, że na parterze Pałacu Potockich działa również nowoczesna księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER, w której to oprócz wielu godnych przeczytania powieści znanych pisarzy dostępne są także książki wydane pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Więcej informacji pod adresem https://palacpotockich.krakow.pl/o-palacu/.