Kraków oferuje wiele nowoczesnych udogodnień. W ostatnich latach powstało lub zmodernizowano liczne hotele, restauracji, celów biznesowych, klinik dentystycznych i medycyny estetycznej. Liczy się jednak nie tylko infrastruktura, ale też wysoka jakość oferowanych usług.

Rynek Główny

Odegrał ważną rolę w historii Krakowa. Było to miejsce pierwszej i najdłużej działającej szkoły parafialnej w mieście. Mieściła się u zbiegu ulic Stolarskiej i Siennej. Rynek Główny tętni życiem. To popularna przestrzeń kulturalna, w której organizowanych jest wiele imprez. 

Może być tu bardzo tłoczno, szczególnie w sezonie turystycznym. Odpocznij w jednej z ulicznych kawiarni i obserwuj mieszkańców i turystów. Odwiedź też restaurację Wierzynek. Istnieje od czasów średniowiecza. Jest znana z 21-dniowej uczty na cześć wesela cesarza Karola IV z księżniczką Elżbietą.

5 wyjątkowych miejsc w Krakowie

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Na wschód od Starego Miasta znajduje się ponad dwustuletni ogród botaniczny. Liczy 9,6 ha powierzchni. Powstało, ponieważ studenci botaniki na Uniwersytecie Jagiellońskim potrzebowali ogrodu testowego. Można tutaj zobaczyć kwiaty, zioła i zagrożone gatunki roślin.

Wiosną i latem ogród zachwyca feerią barw. Ale nadal możesz go odwiedzić o każdej porze roku dzięki klimatyzowanym szklarniom i muzeum. Rośnie tutaj 300-letni dąb. Jest ostatnią pozostałością po starożytnych lasach, które niegdyś pokrywały ziemię. Jeśli lubisz imprezy, lista imprez w Krakowie na pewno Ci się przyda. Znajdują się na niej najciekawsze wydarzenia kulturalne.

Teatr im. Juliusza Słowackiego

Zbudowany w 1893 roku teatr zachwyca elementami barokowej architektury. Został nazwany na cześć polskiego poety Juliusza Słowackiego i zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego. Powstał na miejscu starego kościoła z XIV wieku. Rozbiórka kościoła najprawdopodobniej wywołała wówczas wielkie oburzenie, ale pozwoliła na narodziny najstarszego teatru w Polsce. Obecnie jest bardzo ceniony ze względu na wyjątkowe spektakle i wybitnych twórców, w tym aktorów, aktorek i reżyserów.

Galeria Polskiego Plakatu

Niezależnie od tego, czy jesteś koneserem sztuki, czy filmu, to miejsce z pewnością Cię zachwyci. Chociaż na całym świecie istnieją galerie plakatu, ta jest najstarsza. Powstało w 1966 roku z około 500 plakatami. Przetrwały II wojną światową. Dziś sama polska kolekcja plakatów liczy 36 000 pozycji, a zagraniczna 25 000. Każdego roku odbywa się tutaj około 10 dużych wystaw.

5 wyjątkowych miejsc w Krakowie

Opera Krakowska

Chociaż historia krakowskiej opery sięga XVII wieku, nigdy nie było dla niej dedykowanego miejsca. Stało się tak dopiero w 2008 roku. To właśnie wtedy elegancki budynek został ukończony i otwarty. Może pomieścić 720 widzów. Słynie z najnowocześniejszej akustyki. W ciągu roku odbywa się tu około 200 występów, w tym balety i musicale. Przed budynkiem znajduje się ciekawa rzeźba Igora Mitoraja.

Ceny biletów są uzależnione od spektaklu, miejsca i czasu. Kształtują się na poziomie 15-300 zł. Opera Krakowska mieści się przy ulicy Lubicz 48. Jeśli lubisz wydarzenia kulturalne, koniecznie zapoznaj się z aktualnym harmonogramem.