Spragnieni ciepłych dni i pięknej pogody, z niecierpliwością wyczekujemy pierwszych wolnych dni, aby móc zaplanować dłuższy wyjazd. Pierwszy taki moment, który możemy wykorzystać na dłuższy wyjazd to majówka. W takim razie gdzie pojechać na ten pierwszy tak wyczekany wyjazd?

 

 Majówka w Małopolsce

 

Pierwszym miastem, jakie polecamy w pobliżu Krakowa to Tarnów. Jest miastem, które coraz szybciej dogania Kraków pod względem turystycznym. Na szczególną uwagę zasługują okolice starego rynku oraz dawna dzielnica żydowska. Na tarnowskiej starówce zobaczymy piękne, kolorowe kamienice, a także ratusz, który był początkowo gotycki, aktualnie przebudowany na styl renesansowy. Nie zapominajmy o Szlaku Tarnowskich Żydów oraz historii nieistniejącej linii tramwajowej. W Tarnowie znajdziemy wiele muzeów, a także piękne widoki z pobliskich wzgórz na panoramę miasta. Wybierając kierunek naszego dłuższego wyjazdu, warto zainteresować się Szczawnicą. Jest miejscowością, która jest zdecydowanie mniej oblegana niż te większe jak na przykład Zakopane. W pierwszej połowie XIX wieku w Szczawnicy wybudowano uzdrowisko, dzięki czemu pod koniec stulecia stała się leczniczym ośrodkiem dla znanych nazwisk z Austro-Węgier. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, a także narządu ruchu. Szczawnica jest świetnym miejscem wypadowym na wycieczki rowerowe.

Majówka w Małopolsce, gdzie pojechać?

A może weekend nad wodą?

 

Nieopodal Szczawnicy znajduje się Jezioro Czorsztyńskie. Powstało ono z jednej strony zgodnie z zakładanym planem, a z drugiej jak twierdzą niektórzy, z powodu wielkiej powodzi, jaka nawiedziła Polskę w 1997 roku. Dzięki temu od zalania zostało uratowanych kilka pobliskich miejscowości. Dzięki temu też Czorsztyn nabrał nowego znaczenia na mapie turystycznej Polski. U podnóża zamku w Czorsztynie przebiegał główny szlak handlowy łączący Kraków z Budapesztem. Z tarasów i okien zamku można podziwiać widok na Pieniny, Tatry i Podhale. Po drugiej stronie jeziora znajduje się Zamek w Niedzicy, który również jest bardzo ciekawym miejscem do zwiedzania.