To, jakim powietrzem oddychamy ma duże znaczenie. Smog to niebezpieczny przeciwnik, który ma bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Wdychanie zanieczyszczonego przez smog powietrza przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób, dlatego też tak ważne jest abyśmy kontrolowali jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień.

W jaki sposób powietrze zanieczyszczone przez smog wpływa na ludzki organizm?

Bez wątpienia smog ma ujemny wpływ na nasze życie. Niska jakość powietrza negatywnie wpływa na niemal cały organizm człowieka. Szczególnie narażone na smog są układy: oddechowy, sercowo- naczyniowy, rozrodczy i nerwowy. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza przyczynia się do powstawania lub zaostrzenia takich chorób i schorzeń jak np.: astma oskrzelowa, nowotwory płuc, gardła i krtani, depresja, bezpłodność, starzenie się skóry, podrażnienie spojówek, nadciśnienie, zaburzenia hormonalne czy też zaburzenia koncentracji. Smog groźny jest także dla rozwijającego się w łonie matki płodu. Słaba jakość powietrza, jaką na co dzień oddycha kobieta ciężarna może spowodować wyższe ryzyko wcześniactwa, a także niską wagę urodzeniową dziecka. Dlatego, też nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia uznała zanieczyszczenia powietrza spowodowane smogiem za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie.

Dlaczego jakość powietrza jest tak ważna?

Jak zatem chronić się przed smogiem?

Aby uchronić się przed negatywnym wpływem smogu warto przede wszystkim na bieżąco kontrolować jakość powietrza w swojej okolicy. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to trudne, aby sprawdzić poziom zanieczyszczeń wystarczy skorzystać z mobilnej aplikacji lub map internetowych firmy Airly. Za ich pomocą w szybki i prosty sposób możemy kontrolować jakość powietrza w ponad 2000 lokalizacji w całej Polsce. Co ważne za pomocą map Airly możemy sprawdzić nie tylko bieżący stan zanieczyszczeń, ale także 24 godzinną prognozę smogu, która powstaje w oparciu o sieci neuronowe. Dzięki prognozie jakości powietrza bez obaw możemy zaplanować swoją aktywność na świeżym powietrzu na najbliższe godziny. Pamiętajmy, że naprawdę warto unikać przebywania na zewnątrz w czasie, w którym stężenie pyłów przekracza poziomy alarmowe. Jeżeli w danym momencie jakość powietrza jest dobra warto z tego skorzystać i przewietrzyć mieszkanie lub wybrać się na spacer. Mapy i aplikacja Airly ułatwiają wielu osobą codzienne funkcjonowanie, dzięki kontroli poziomu smogu możemy świadomie podejmować decyzje o aktywności na zewnątrz zarówno swojej, jak i naszych najbliższych np. dzieci, które szczególnie narażone są na zagrożenia wynikające z oddychania zanieczyszczonym przez smog powietrzem. Pamiętajmy również o tym, że zwiększanie świadomości na temat smogu jest bardzo ważną kwestią, dzięki właściwej edukacji wiele osób może zrozumieć istotę problemu i wziąć odpowiedzialność za własne działania, a tym samym pozbyć się szkodliwych nawyków, które przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczeń w powietrzu.