Kraków jest dawną stolicą Polski i wciąż jednym z najważniejszych miast w kraju. Przyciąga turystów z całego świata. Co roku stolicę Małopolski odwiedza ponad dwa miliony osób. Słynie z wyjątkowych zabytków i bogatego dziedzictwa kulturalnego. Stare Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Możesz tutaj zobaczyć przepiękne budowle gotyckie, barokowe i renesansowe.

Wawel

Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się Zamek Królewski i Katedra. Wznosi się na wysokości 228 metrów nad poziomem morza, na południe od Starego Miasta. Wzgórze z widokiem na Wisłę zostało zasiedlone około 50 000 lat temu. 

XIV-wieczna Katedra była miejscem koronacji i pochówku polskich królów. Za niewielką opłatą możesz zobaczyć Dzwon Zygmunta, muzeum i królewskie krypty. Natomiast Zamek to romański, renesansowy i barokowy kompleks, w którym mieszkały trzy królewskie dynastie. 

Warto też wspomnieć o jaskini, w której według legendy mieszkał morderczy, ziejący ogniem Smok Wawelski. Obecnie przy wyjściu znajduje się duży posąg smoka. Został wyrzeźbiony w 1971 roku. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, szczególnie dla dzieci.

% IMG%

Barbakan

To XV-wieczny, 7-wieżowy bastion. Niegdyś chronił główną bramę (Floriańską) i Stare Miasto. Składa się z małego muzeum, średniowiecznych korytarzy i dziedzińca, na którym odbywają się letnie imprezy, takie jak turnieje i korowody. Znajduje się przy ul. Basztowej na północnych obrzeżach Starego Miasta. 

Rynek Podziemny

Zastanawiasz się, co robić w Krakowie z dzieckiem? Wybierzcie się do Rynku Podziemnego. Znajduje się 4 metry poniżej Rynku Głównego. Interaktywne wystawy, artefakty i filmy 4D przybliżają historię miasta. 

To wyjątkowe muzeum, które prowadzi turystów przez wykopane stragany średniowiecznych kupców. Stała ekspozycja odtwarza historię Krakowa od pierwszych osadników do czasu średniowiecza dzięki wykopaliskom archeologicznym oraz interesującym fotografiom i rekonstrukcjom.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Zostało otwarte dla turystów w 1964 roku. Obecnie jest to jedno z największych muzeum lotniczych na świecie. Można tutaj zobaczyć dużą kolekcję samolotów i silników. Wystawy odzwierciedlają rozwój lotnictwa. 

Na odwiedzających czekają liczne atrakcje, np. szybowce, broń przeciwlotniczą, myśliwce, samoloty, mundury i różne dokumenty należące do Polskich Sił Powietrznych. To fascynujące miejsce dla całej rodziny.

5 ciekawych miejsc w Krakowie

Planty

Ten przyjemny i cichy park otacza Stare Miasto. Składa się z ośmiu oddzielnych ogrodów. W północnej części, która biegnie wzdłuż Starego Miasta od Galerii Krakowskiej do ulicy Basztowej na zachodzie, znajduje się potężna fortyfikacja (Barbakan) i szereg pagórkowatych ścieżek. Co jakiś czas pod wysokimi drzewami schowana jest urocza kawiarnia. 

Centralnym punktem Plant po stronie południowej jest wzgórze na Wawelu. Przecina się tutaj ścieżka wschodnia i zachodnia. Jedna główna trasa biegnie w kierunku Rynku Głównego. Park pochodzi z początku XX wieku. Kiedyś w tym miejscu znajdowały się fosy i mury obronne. Dziś w tej miejskiej oazie spokoju można doskonale odpocząć.