Implanty zębów są popularną metodą uzupełniania braku własnych zębów. Na całym świecie dostępne są w wielu różnych wariantach. Implant jest śrubą, która naśladuje naturalny korzeń zęba. Procedura jego zakładania jest dość skomplikowana i kosztowna, dlatego warto dowiedzieć się więcej o implantach zanim zdecydujemy się na zabieg.
Czym jest implant zęba i jakie jego rodzaje są dostępne?
Implant zęba jest śrubą, która zastępuje korzeń naturalnego zęba. Jest obecnie uznawany za najlepszą i najskuteczniejszą metodę uzupełniania brakujących zębów. Implanty występują w różnych rodzajach, które różnią się między sobą materiałem wykonania. Najpopularniejsze są implanty tytanowe, które mają jednak jedną zasadniczą wadę – po wielu latach mogą stać się widoczne po osunięciu się linii dziąseł. Alternatywą dla nich są implanty ceramiczne (cyrkonowe), których kolor przypomina kość. Implanty ceramiczne są ponadto odporne na ścieranie, zmiany temperatur oraz dobrze tolerowane przez organizm.
Implanty dzieli się także ze względu na przebieg zabiegu ich wszczepienia. Implanty jednofazowe są wszczepiane jednocześnie z koroną, a cały zabieg trwa ok. godziny. Tego typu rozwiązanie stosuje się głównie w przypadku uzupełniania braku przednich zębów. Implanty dwufazowe z kolei wymagają bardziej rozłożonej w czasie procedury. W pierwszej kolejności wszczepia się sam implant, który zastępuje korzeń zęba, a po kilku miesiącach, po wygojeniu ran, zakłada się na niego koronę.
Czy implanty są dla każdego? Przeciwskazania do zabiegu
Implanty są obecnie najlepszą i najtrwalszą metodę uzupełniania braków w uzębieniu. Niestety, nie każdy może z nich korzystać. Implanty zakłada się wyłącznie osobom dorosłym, u których proces rozwoju kości został zakończony. Przeciwskazaniem do zabiegu są także pewne wady stomatologiczne, które uniemożliwiają prawidłową implantację zęba.
Implanty nie są polecane osobom po przebytych urazach w obrębie jamy ustnej oraz cierpiących na zapalenie błony śluzowej. Przeciwskazaniem do zabiegu są także niektóre choroby, w tym paradontoza, nieleczona cukrzyca, nowotwory oraz AIDS. Implanty nie są ponadto zakładane kobietom w ciąży oraz osobom cierpiącym na zaburzenia krzepnięcia krwi.