Tomografia zatok wykonana za pomocą specjalistycznego sprzętu pozwala na precyzyjną diagnostykę chorób zatok. Jej wykonanie zaleca się przed zabiegami operacyjnymi oraz wdrożeniem leczenia farmakologicznego. Badanie wykonuje się także przed leczeniem implantologicznym oraz w przypadku chorób kości szczęk i żuchwy, stawów oraz zatok szczękowych. Tomografia zatok w Krakowie jest znacznie lepszym i bezpieczniejszym badaniem niż tradycyjne badanie rentgenowskie.
Tomografia zatok Kraków – kiedy należy zgłosić się na badanie?
W Polsce aż 15% ludzi cierpi na nawracające zapalenia zatok. Ich rozwojowi sprzyja panujący w naszym kraju klimat, który jest dość niekorzystny dla zdrowia zatok. Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej stosowanym badaniem w przypadku osób cierpiących na problemy z zatokami był klasyczny rentgen. Dziś coraz częściej odchodzi się jednak od jego stosowania zastępując badanie rentgenowskie nowocześniejszą i dokładniejszą tomografią komputerową zatok. Tomografia zatok w Krakowie wykonywana jest za pomocą tomografu komputerowego oraz pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu.
Problemy z zatokami objawiają się na wiele sposobów. Symptomami, które powinny wzbudzić niepokój są m. in. nawracające bóle głowy zwykle pojawiające się podczas schylania lub nagłej zmiany temperatur oraz przewlekły katar. W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza, który w razie potrzeby zleci wykonanie tomografii komputerowej zatok. Badanie to przeprowadza się w celach diagnostycznych przy podejrzeniu stanów zapalanych zatok. Tomografia zatok w Krakowie jest precyzyjnym badaniem, za pomocą którego można dostrzec także zmiany niewidoczne w tradycyjnym badaniu radiologicznym. Jest także stosowana do oceny wad rozwojowych twarzoczaszki, zmian nowotworowych zlokalizowanych w tych okolicach oraz przed leczeniem implantologicznym.
Przygotowanie do komputerowej tomografii zatok i przebieg badania
Tomografia zatok w Krakowie zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie warto jednak zabrać ze sobą dotychczas wykonane badania zatok, które ułatwią ocenę wyników tomografii. Należy również poinformować lekarza przeprowadzającego badanie o przyjmowanych lekach oraz aktualnym stanie zdrowia. Przeciwwskazaniem do wykonania badania są pierwsze miesiące ciąży, gdyż promieniowanie wytwarzane przez urządzenie może być niebezpieczne dla zdrowia płodu. Przed badaniem pacjent jest proszony o zdjęcie wszelkich metalowych elementów, w tym biżuterii oraz opróżnienie kieszeni. Samo badanie nie wymaga zdjęcia ubrania, jednak nie powinno ono zawierać metalowych dodatków.
Tradycyjny tomograf komputerowy jest urządzeniem o wyglądzie tuby, w której umieszczany jest pacjent. Istnieją także mniejsze odmiany tomografów, które wykorzystywane są w celach diagnostycznych w gabinetach stomatologicznych. W przypadku osób cierpiących na klaustrofobię, przed badaniem podawane są środki uspokajające, które zmniejszają dyskomfort wynikający z warunków badania. Pacjent na czas badania jest wsuwany do skanera na specjalnej leżance. Lekarz znajduje się natomiast w innym pomieszczeniu i obserwuje przebieg badania przez szybę. W trakcie badania pacjent może zostać poproszony o wstrzymanie oddechu. Samo badanie może potrwać od kilku do kilkudziesięciu minut.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Indexmedica - tomografia zatok Kraków.