Cały czas trwają dyskusje odnośnie ostatecznego ulokowania szpitali tymczasowych w Krakowie. Chodzi o to, by zwiększyć liczbę łóżek, których już powoli zaczyna brakować w stolicy Małopolski. Jeszcze za wcześnie, by podać konkretne lokalizacje szpitali tymczasowych, zdaniem rzecznika wojewody małopolskiego, pani Joanny Paździo. Te informacje mają pojawić się w niedalekiej przyszłości.

Koncepcja szpitali tymczasowych w miastach wojewódzkich

Wojewoda małopolski stara się zorganizować miejsce, które będzie stanowiło funkcję tymczasowego szpitala. Działania są podejmowane po to, by zwiększyć łóżka w małopolskich placówkach medycznych, tych konkretnych, które zajmują się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem oraz nowych, tymczasowych lecznic. Są to czynności podejmowane w ramach koncepcji szpitali tymczasowych w miastach wojewódzkich, które są zarządzeniem ministerialnym. Idea ta ma na celu zwiększenie dostępności łóżek dla chorych na COVID-19.

Prawdopodobne lokalizacje szpitali tymczasowych w Krakowie

Zmiany w województwie małopolskim dotyczące opieki pacjentów z COVID-19

W przyszłym tygodniu wedle danych pochodzących od wojewody liczba łóżek, dedykowanych osobom zarażonych na koronawirusa ma się zwiększyć o ponad 400 dodatkowych miejsc. Ponadto zadecydowano, że szpitale w Zakopanem, Tarnowie, Limanowej i Oświęcimiu będą placówkami jednoimiennymi, leczącymi pacjentów z COVID-19.  W Zakopanem dla chorych czekać będą 74 łóżka, w Oświęcimiu – 105 łóżek, w Tarnowie - 114 łóżek, a w Limanowej to liczba 103 łóżek.

Planuje się także określenie szpitali w regionie, które razem ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie będą stanowiły funkcję głównych placówek w zakresie intensywnej terapii dla pacjentów chorych na koronawirusa. Dla tych szpitali planuje się dodatkowe wyposażenie w sprzęty medyczne, a głównie aparatury służące do tzw. terapii wysokoprzepływowej. Jest ona kluczowa w początkowej fazie choroby i wpływa na ograniczenie liczby interwencji medycznych związanych z uruchomieniem respiratorów. Głównym założeniem ma być skupienie łóżek respiratorowych w jednym obiekcie.