Cierpisz na przewlekły ból pleców? A może męczy Cię uporczywy ból mięśni lub stawów? W takim razie koniecznie wybierz się do lekarza ortopedy. Pomoże Ci także wtedy, gdy masz kontuzję, której nie możesz wyleczyć. Sprawdź, w jakich sytuacjach powinieneś umówić się na konsultację i jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty.

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Najprościej rzecz mówiąc, ortopeda specjalizuje się w urazach i chorobach związanych  z układem mięśniowo-szkieletowym. Zajmuje się więc kośćmi, stawami, mięśniami, chrząstkami, ścięgnami i więzadłami. Leczy złamania, skręcenia, nadwyrężenia, stany zapalne, osteoporozę i nowotwory kości. Poradzi sobie również ze skręconą kostką, wymianą stawu biodrowego, czy skomplikowaną operacją kręgosłupa. 

Ortopeda Kraków Kurdanów - z czym warto udać się do lekarza ortopedy?

Kiedy warto umówić się na konsultację ortopedyczną?

Jeśli cierpisz na bóle dłoni, stóp, kostek, kolan, bioder, ramion lub pleców, nie zwlekaj i wybierz się do specjalisty. Jeżeli masz problem z wykonaniem podstawowych czynności, takich jak chodzenie, noszenie torby z zakupami, wchodzenie po schodach, wstawanie z krzesła i/lub odczuwasz ból mięśni, ścięgien albo stawów utrzymujący się przynajmniej kilka dni, umów się na konsultację ortopedyczną. Obrzęk lub zasinienie wokół urazu również powinny Cię zaniepokoić.

Jeśli bolą Cię plecy, możesz wziąć lek przeciwbólowy (na przykład aspirynę, ibuprofen lub paracetamol) i robić zimne okłady. Czasami wystarczy kilka dni odpoczynku, by dolegliwości ustąpiły. Jeżeli jednak ból jest silny, trwa kilka tygodni i uniemożliwia normalną aktywność, koniecznie wybierz się do lekarza ortopedy. Wybierz się do niego niezwłocznie, jeśli pojawiły się następujące objawy:

  • gorączka,
  • ból po urazie,
  • utrata funkcji pęcherza lub jelit,
  • utrata siły,
  • niewyjaśniona utrata masy ciała związana z bólem pleców.

Jeśli ból pleców wynika z nadwyrężenia lub lekkiego urazu, możesz wybrać się do lekarza rodzinnego. Najprawdopodobniej wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli jednak ból utrzymuje się albo nasila i/lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak drętwienie, mrowienie, może tutaj pomóc ortopeda Kraków Kurdanów.

Jeśli często upuszczasz przedmioty lub odczuwasz mrowienie w kciuku, palcu wskazującym lub środkowym, również wybierz się do specjalisty. Być może cierpisz na zespół cieśni nadgarstka.

Ortopeda Kraków Kurdanów - z czym warto udać się do lekarza ortopedy?

Jak wygląda wizyta u lekarza ortopedy?

Lekarz ortopeda dokładnie zdiagnozuje uraz, by sprawdzić, które kości, mięśnie, ścięgna, więzadła zostały uszkodzone i w jakim stopniu. Przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski i wykona badanie fizykalne. Zada Ci szereg pytań na temat objawów i pogorszenia jakości życia. Niektóre problemy, takie jak ból szyi, mogą być kwestią nieprawidłowej postawy podczas rutynowych czynności, na przykład pisania na komputerze. 

Najczęściej zleci dodatkowe badania, takie jak artrografia, badania krwi, USG kości, tomografia komputerowa, RTG, DEXA (absorpcjometria rentgenowska podwójnej energii) do pomiaru gęstości kości, czy rezonans magnetyczny. Warto również pamiętać, że badanie fizykalne nie ogranicza się tylko do zdiagnozowania ewentualnych obrzęków, siniaków, torbieli, modzeli, odcisków, czy zaczerwienienia. Obejmuje także analizę chodu, sprawdzenie zakresu ruchu i reakcję odruchową.