Kraków, jako dawna stolica Polski ma bardzo ważne znaczenie dla obywateli naszego kraju. Znajduje się tam wiele zabytków, które przypominają o trudnej, często krwawej historii. To nie tylko dzieła architektoniczne, ale również muzea oraz pomniki. Warto bliżej przyjrzeć się tym ostatnim i poznać ich dokładniejszą historię.
Przykłady pomników w Krakowie
Jednym z wyjątkowych pomników jest ten ufundowany przez Bractwo Kurkowe w 2000 roku. Przedstawia on Papieża Jana Pawła II, niezwykle ważną postać. Dzieło upamiętnia niezwykłe spotkanie z Ojcem Świętym w Watykanie. Pomnik znajduje się w Parku Strzeleckim, projekt do niego stworzył profesor Dźwigaj. Na terenie Krakowa można znaleźć jeszcze kilka pomników przedstawiających Papieża Polaka. W XIX wieku pojawił się pomysł wzniesienia pomnika Adama Mickiewicza, konkurs na jego wykonanie rozpisano dopiero w 1881 roku. Po pełnych emocji obradach finalnie wybrano wykonawcę, a sam pomnik odsłonięto 26 czerwca 189 roku, w setną rocznicę wieszcza.
Pomnik Armii Krajowej przy ulicy Wita Stwosza
Na temat ostatecznej lokalizacji Pomnika Armii Krajowej strwały konsultacje społeczne. Stworzono w tym celu ankietę internetową, za pośrednictwem której mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie w tej kwestii. Zaproponowano dwa miejsca, ale zdecydowana większość zagłosowała na ulicę Wita Stwosza. Oczywiście zgodę musiał wyrazić Główny Architekt Miasta Krakowa, Główny Plastyk Miasta Krakowa i Miejski Konserwator Zabytków. Dopiero później przystąpiono do ogłoszenia konkursu na najlepszy projekt pomnika.
Pomnik Stanisława Wyspiańskiego
W dniu 75 rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, czyli 28 listopada 1982 roku odkryto pomnik tej ważnej postaci. Fundatorem był Komitet Odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego oraz składki publiczne. Dzieło przedstawia grupę postaci stojących na granitowym cokole. To nikt inny jak bohaterowie dramatów napisanych przez Stanisława Wyspiańskiego, czyli: Jasiek, Żyd, Chochoł, Isia, Wiarus, Pallas Atena. Na kolumnie stoi sam ich twórca - Wyspiański.