KBF to dobrze znany mieszkańcom Krakowa skrót, pod którym kryje się miejska instytucja kultury. Z jej inicjatywy w stolicy Małopolski od lat odbywa się wiele ciekawych i atrakcyjnych dla mieszkańców wydarzeń, które pozwalają nie tylko urozmaicić codzienne życie, ale także skierować uwagę mieszkańców na kulturową stronę życia w wielkim mieście. Za KBF stoją ludzie, którzy chcą codziennie przybliżać innym współczesną kulturę oraz sprawiać, że stanie się lepiej dostępna dla każdej zainteresowanej nią osoby.

Jak powstało KBF i jakie są jego zadania?

Początki istnienia KBF sięgają roku 1995. To właśnie wtedy Kraków został ogłoszony Europejskim Miastem Kultury Roku 2000. Wraz z przyznaniem tego tytułu, do życia powołano KBF, które miało realizować program Kraków 2000 w myśl idei: „Myśl – Duchowość – Twórczość”. Mimo tego, że od powstania instytucji upłynęło już wiele lat, działalność KBF nadal pozostaje niezmieniona – jej celem jest propagowanie wśród mieszkańców Krakowa oraz turystów odwiedzających miasto jego unikalnej kultury, tradycji i sztuki.

Działalność KBF koncentruje się wokół 8 głównych obszarów – literatury, filmu, muzyki, sztuk wizualnych, turystyki, inicjatyw lokalnych, edukacji i biznesu. Tak wszechstronny i wieloaspektowy charakter codziennych działań prowadzonych przez instytucję kultury sprawia, że każda osoba w jej ofercie znajdzie coś ciekawego dla siebie. KBF tworzy i pracuje w Krakowie – dla miasta, jego mieszkańców oraz osób, które stolicę Małopolski odwiedzają w celach turystycznych – skutecznie udowadniając, że dawna stolica Polski ciągle ma wiele do zaoferowania wszystkim, którzy chcą skorzystać z dostępnych na jej terenie atrakcji.

Czym jest KBF i czym się zajmuje w Krakowie?

Jakie wydarzenia odbywają się pod sztandarem KBF?

KBF jako miejska instytucja kultury skupia się na wielu dziedzinach szeroko pojętej sztuki i kultury. Tworzą ją ludzie, których łączy fascynacja krakowską kulturą i tradycją oraz chęcią zaprezentowania jej potencjału szerokiemu gronu zainteresowanych osób. To właśnie KBF oraz ludzie go tworzący stoją za setkami corocznie organizowanych w Krakowie wydarzeń. Wśród nich nie brakuje zarówno kameralnych spotkań z ważnymi osobistościami ze świata kultury i sztuki, jak i dużych wydarzeń i eventów, które przyciągają do siebie liczne rzesze ludzi spragnionych przeżycia niezapominanych emocji.

Pod pieczą i patronatem KBF odbywają się różne imprezy kulturalne. Są one skierowane do szerokiego grona odbiorców, w tym osób dorosłych, dzieci oraz całych rodzin. Działalność instytucji skupia się nie tylko na szeroko pojętej sztuce, ale także biznesie, edukacji, prezentowaniu znanych krakowskich miejsc i zabytków w nowej, atrakcyjniejszej odsłonie, a także turystyce.

W ramach swojej działalności KBF zorganizowało setki koncertów, wernisaży, wystaw, spotkań literackich, pokazów filmowych, festiwali, konkursów i innych wydarzeń. Z jego aktualną ofertą można zapoznać się bliżej na stronie www, a za pomocą platformy sprzedażowej zakupić bilet na interesujące wydarzenie i tym samym na własnej skórze przekonać się, jak ciekawym i obfitującym w atrakcje kulturalne miejscem jest współczesny Kraków.