W Krakowie otwarto pierwszy w historii miasta automatyczny sklep samoobsługowy. Sklep ten jest czynny całą dobę przez wszystkie dni tygodnia, niezależnie od świąt czy niedziel handlowych. Jest po prostu czynny zawsze. Projekt ten został stworzony na odpowiedź wprowadzonego zakazu handlu w niedzielę w Polsce.

Działanie pod wpływem zakazu handlu w niedziele

Ustawa, mówiąca o zakazie handlu w niedziele oraz coraz dłuższe odstępy czasowe między wyznaczonymi niedzielami handlowymi doprowadziły do innowacyjnych rozwiązań sprzedażowych. Takiego rozwiązania dopuściła się sieć sklepów Lewiatan. To sposób zupełnie zgodny z prawem oraz jak najbardziej odpowiadający współczesnym czasom. Sieć zdecydowała się na otwarcie automatycznego sklepu samoobsługowego w Krakowie, mieszczącego się przy al. 29 listopada 57-59.

Otwarto sklep samoobsługowy w Krakowie

Specyfikacja automatycznego sklepu samoobsługowego

Nowo otwarty samoobsługowy sklep wyglądem przypomina automat o dużych gabarytach. Znajdują się w nim produkty spożywcze najbardziej pożądane oraz te, należące do gatunku „food 2 go”. Automat wyposażony jest w przejrzysty i przystępny panel dotykowy. Aby z niego skorzystać, wystarczy podejść do automatu, wybrać pożądane produkty i zapłacić za nie kartą lub za pośrednictwem aplikacji BLIK. Produkty spożywcze podaje robot transportowy, które zlokalizowane są na wysokości stojącego klienta, wystarczy po nie tylko sięgnąć ręką, bez konieczności pochylania się czy zniżania do parteru. Automat wzbogacony został o specjalistyczną windę, która w bezpieczny sposób wydaje artykuły, nawet te najbardziej kruche i delikatne takie jak np. jaja.

Szczegóły automatu

Automat ten został opracowany przez przedsiębiorstwo Vendim. Został wyposażony w pojedynczy moduł sterujący. Dzięki temu wszelkie produkty podawane są przez jedną windę wprost pod ekran dotykowy. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że automat ma możliwość zaparzenia gorącej kawy, co wydaje się świetnym rozwiązaniem dla osób, znajdujących się w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej, oczekujących na przyjazd swojego środka transportu.