Play Kraków to miejska platforma VOD, która udostępnia mieszkańcom garść krakowskiej kultury. Mowa tu o wszelkich widowiskach muzycznych, spektaklach teatralnych, recitalach, a nawet o spotkaniach z słynnymi światowymi literatami. Wystarczy wejść na stronę playkrakow.com, zalogować się i korzystać z kultury jaka ma miejsce w Krakowie. Materiały na tej platformie będą udostępniane przez różne krakowskie instytucje kultury oraz będzie to przestrzeń, w której transmitowane będą wydarzenia na żywo.

Inauguracja platformy

Początkiem września została udostępniona do szerokiego grona odbiorców platforma Play Kraków. Jej pomysłodawcą było Miasto Kraków. Za realizację odpowiadało natomiast słynne KBF, czyli Krakowskie Biuro Festiwalowe. To platforma VOD, która oparta została o autorski pomysł brandu Insys Video Technologies, a mianowicie o Insys VOD. Wejście na stronę playkrakow.com pozwala na uczestnictwo w różnych wydarzeniach kulturalnych za pośrednictwem Internetu. Wystarczy wykupić dostęp do wybranej przez siebie pozycji, występującej w serwisie. Stworzenie tej platformy było odpowiedzią na dziejące się współcześnie wydarzenia, a mianowicie na zaistniałą pandemię koronawirusa, która ograniczyła wielu osobom dostęp do żywej kultury. Korzystanie z Insys VOD jest alternatywą dla tradycyjnego sposobu przekazu kultury. Przeniesie wydarzeń do świata online wspiera nie tylko możliwość obcowania z nimi z własnego domu, ale także daje miejsce pracy środowiskom zagrożonym w dobie epidemii koronawirusa, co dotknęło szczególnie większość zawodów artystycznych.

Nowa Krakowska Platforma VOD

Play Kraków

Platforma została dopasowana do potrzeb i wymagań, płynących z Miasta Krakowa. Jest ona dostępna na różnych urządzeniach elektronicznych i aplikacjach mobilnych. Dostępna jest w urządzeniach opartych zarówno na systemie Android oraz iOS. Można wejść na nią w sposób tradycyjny poprzez wpisanie adresu - playkrakow.com. Dzięki tej elastyczności każdy może oglądać wybrane przez siebie wydarzenia na ulubionych sprzętach elektronicznych. Korzystanie z platformy jest niezwykle proste, wystarczy założyć konto, dokonać logowania i dodania wybranego filmu na listę, tak, by móc się nim cieszyć niezależnie w jakim miejscu w kraju czy na świecie będziemy się znajdować. Jest ona dostępna wszystkim tym, którzy są spragnieni wydarzeń kulturalnych. Nie wszystkie materiały dostępne na platformie będą wymagały wpłaty. Te treści, które będą prezentowały ważne treści edukacyjne będą możliwe do zobaczenia za darmo. Dostępne w niej materiały będą dedykowane różnym grupom wiekowym. W ofercie znajdą się między innymi koncerty, recitale, spektakle Teatru Groteska, musicale Teatru Variété, filmy dokumentalne oraz różne spotkania z wystawami dostępnymi w MOCAK-u czy innych Krakowskich Muzeach.

Początki działań platformy

Pierwsze zetknięcie się platformy z wydarzeniami kulturalnymi odbyło się podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego – Mastercard OFF Camera. Od 11 do 25 września na platformie dostępnych było pięć specjalnie wyselekcjonowanych pozycji filmowych.