Podjęcie decyzji o założeniu własnej firmy to bardzo ważne wydarzenie. Aby wszystko działało zgodnie z prawem, każda firma musi posiadać swój adres. O ile nie planujemy pracować we własnym domu, konieczne okazuje się więc wynajęcie biura, gdzie będziemy przyjmowali klientów, pracowali oraz odbierali korespondencję. Znalezienie odpowiedniego lokalu, zwłaszcza w tak dużym mieście, jak Kraków, może okazać się sporym wyzwaniem.

Biuro w Krakowie. Na co zwracać uwagę?

Wielkie miasta, do których bez wątpienia zalicza się Kraków, dysponują sporą liczbą powierzchni biurowych. Decydując się na zapewnienie swojej firmie stacjonarnej siedziby, warto uważnie wybrać miejsce, w którym być może spędzimy kilka następnych lat. Biuro musi być dopasowane do potrzeb firmy oraz charakteru jej działalności – musi mieć odpowiednią powierzchnię, układ oraz lokalizację. Koszt jego utrzymania również powinien mieścić się w zakresie możliwości finansowych przedsiębiorstwa.

Biuro nie może zostać umieszczone w dowolnym lokalu. Jego charakter jest bowiem ściśle określony w przepisach prawnych, a konkretnie w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. Na jego podstawie, każdy zatrudniony pracownik musi mieć do dyspozycji przynajmniej 13 m2 objętości pomieszczenia i 2 m2 wolnej powierzchni na podłodze. Oprócz odpowiedniej przestrzeni, biuro musi być wyposażone we wszystko, co potrzebne do pracy.

Wynajem biura w Krakowie. Co warto wiedzieć?

Jak bezpiecznie wynająć biuro w Krakowie?

Decydując się na wynajem biura w Krakowie, oprócz kwestii typowo użytkowych i praktycznych, warto wziąć pod uwagę także formalności. Koniecznością jest podpisanie z właścicielem biura umowy najmu oraz jej rozliczanie. Przy sporządzaniu dokumentów, warto dopasować do swoich potrzeb takie czynniki, jak np. długość umowy najmu, warunki najmu (koszt najmu i opłaty za media), a także kwestie korzystania z części wspólnych budynku, w tym np. z portierni, parkingu i innych.

W Krakowie sporym zainteresowaniem cieszą się obecnie biura typu open space, które świetnie sprawdzą się w przypadku firm, w których pracownicy skupiają się na wspólnych projektach. Jeśli firma planuje przyjmować w swoich progach klientów, warto natomiast zadbać o osobne, zamykane sale przeznaczone na spotkania.