Organizm człowieka bardzo silnie odczuwa działanie smogu. Zaburza system ochronny układu oddechowego, co prowadzi do infekcji. Niekorzystnie wpływa on także na wymianę gazową, co ma znaczący wpływ na pracę serca. Prof. Jerzy Kozielski wyjaśnia, iż istnieje tylko jeden sposób na walkę ze smogiem, mając na myśli redukcję emisji spalin.

Pora smogowa

Nieświeże powietrze, będące wynikiem smogu wpływa na wzrost umieralności osób, cierpiących na choroby układu oddechowego oraz wrasta ilość zachorowań. To dane pochodzące z badań prowadzonych w wielu krajach świata. Najczęściej smog pojawia się jesienią, kiedy pojawiają się pierwsze mgły. Etymologia słowa smog ma źródło w dwóch angielskich wyrazach: smoke i fog, czyli dym i mgła. Jest to nienormalne zjawisko atmosferyczne, które prezentuje się występowaniem skażonego powietrza, bez obecności wiatru przy dużym poziomie wilgotności powietrza, co objawia się w postaci mgły.

Smog a zdrowie człowieka

Odziaływanie na zdrowie

Z powodu zbytniej emisji pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz węgla i benzopirenów są one rozprzestrzeniane do atmosfery. Część zanieczyszczeń są uznawane za pierwotne, a inne za wtórne, powstające przy chemicznych i fotochemicznych reakcjach pierwotnych. Długotrwałe przebywanie w takim środowisku wpływa na zapalenie błony śluzowej drzewa oskrzelowego, negatywnie oddziałuje na barierę ochronną układu oddechowego, co sprzyja powstawaniu wirusom i bakteriom. Źle wpływa także na wymianę gazową i następuje wzrost wystąpienia alergii. Oczywiście organizm człowieka walczy jak może, np. za pośrednictwem kaszlu oraz zwiększonej produkcji śluzu, który ma ochronić śluzówkę. Niestety to nie zawsze jest ochronne, ponieważ kwas, który został już rozpuszczony i tak będzie podrażniał aparat rzęskowy. Oskrzela również starają się przeciwdziałać poprzez skurcz. Jednak zbytnie obkurczanie oskrzeli prowadzi do przeciążenia serca i układu sercowo-naczyniowego. Najtrudniej walczyć ze smogiem osobom, które mają zaburzenia układu oddechowego lub krążenia. Często występuje to u palących osób. Zdrowi obywatele, przebywając w smogu mogą szybciej się przeziębić lub dłużej stanowi u nich okres rekonwalescencji. Małe dzieci, przebywając w smogu chorują na zapalenie spojówek, pojawia się kaszel oraz nieżyt górnych dróg oddechowych. Jedynie co można zrobić, to zdaniem prof. Kozielskiego zredukować emisję spalin, to działania, które należą do władz regionów, najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem.