Wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego, w każdym roku na terenie całej Małopolski pojawia się smog. Zanieczyszczenie powietrza związane jest z kilkoma czynnikami - ruchem samochodowym, ogrzewaniem budynków w mało ekologiczny sposób oraz innymi. Na domiar złego niektóre miejsca w województwie małopolskim są wyjątkowo niekorzystnie położone. W znajdującym się w niecce Krakowie smog utrzymuje się przez wiele dni.

W których miastach powietrze jest najgorsze?

Spoglądając na mapy zanieczyszczenia powietrza w sezonie jesienno-zimowym, szybko można stwierdzić, gdzie jest ono najgorszej jakości. Miejscowości, w których problem smogu jest najbardziej dotkliwy, to między innymi Kalwaria Zebrzydowska, Sucha Beskidzka, Wieliczka i Nowy Targ. Także w Brzeszczach i Makowie Podhalańskim ciemny kolor na mapie jakości powietrza wskazuje na znaczne przekroczenie limitów zanieczyszczeń.

Kolory oznaczające różne poziomy zanieczyszczenia to zielony (czyste powietrze), żółty i pomarańczowy (zanieczyszczone powietrze), czerwony i fioletowy. Im ciemniejszy kolor, tym powietrze ma gorszą jakość. Stolica Małopolski - Kraków - w dniu 26 listopada 2021 została oznaczona żółtą barwą, niektóre miejsca mają nieco ciemniejszy, pomarańczowy kolor.

Smog w Krakowie i Małopolsce - raport dla 26 listopada

Jakie parametry badają stacje pomiaru jakości powietrza?

W wielu miejscach w całym kraju służby monitorują jakość powietrza z wykorzystaniem wyspecjalizowanych stacji pogodowych. Podczas przygotowywania map jakości powietrza głównymi parametrami są obecność pyłów zawieszonych  (PM2,5, PM10, PM1), ilość gazów cieplarnianych (na przykład dwutlenku węgla), a także temperaturę, ciśnienie i wilgotność. Specjalne algorytmy na ich podstawie są w stanie pokazać współczynnik zanieczyszczenia AQI (Air Quality Index). Skala to od 0 do 500, a konkretna wartość pozwala na ocenę zanieczyszczenia smogiem.

Dopuszczalny poziom to do 50 µg/m3 - wskazuje na powietrze, które nie jest szkodliwe dla człowieka. Wartość między 50, a 200 oznacza bardzo złą jakość - warto wtedy ograniczyć emisję zanieczyszczeń, gdy to możliwe. Poziom ponad 300 to ostrzeżenie - zalecane jest ograniczenie przebywania na powietrzu do minimum. W Małopolsce 26.11.2021 poziom oscylował w granicach kilkunastu don nieco ponad 30 punktów w skali AQI.