Osoby aktywnie działające w sieci w postaci prowadzenia własnych mediów społecznościowych, strony internetowej czy bloga często przemierzają Internet w poszukiwaniu ciekawych grafik. Trzeba bardzo uważać, ponieważ nie każda fotografia umieszczona w sieci może zostać przez nas legalnie wykorzystana. Bywa, że uprawnienia do nich różnią się nawet dla grafik, pochodzących z jednego źródła. Na szczęście znajduje się mnóstwo serwisów, na których darmowe zdjęcia są dostępne od ręki bez obawy o aspekty prawne. Wszystkie obrazy udostępnione na licencji Creative Commons Zero „CC0” mogą zostać przez nas bezpiecznie użyte. Na jakich serwisach można znaleźć bezpłatne grafiki? Oto kilka z nich.

Licencja Creative Commons Zero

To jedna z darmowych licencji dostępnych na rynku. Licencja oznakowana symbolem CC0 oznacza, że grafika została przekazana do domeny publicznej. To znaczy, że autor danego zdjęcia/dzieła zrzekł się praw do niego. Podsumowując, darmowe zdjęcia dostępne na licencji Crative Commons Zero bez obaw można pobierać na swój dysk. Takie fotografie można śmiało publikować, przerabiać i udostępniać. Mogą być one rozpowszechniane zarówno dla celów prywatnych, jak i komercyjnych.

Serwisy udostępniające darmowe zdjęcia na stronę

Darmowe zdjęcia na stronę www

Free Images to jeden z portali, posiadających rozbudowaną bazę bezpłatnych grafik. Posiada możliwość wyszukiwania zdjęć przy użyciu polskich słów kluczowych. Oferuje nie tylko darmowe zdjęcia, ale także płatne fotografie umieszczone na platformie iStock. Z opcji płatnej warto skorzystać w momencie nie znalezienia odpowiedniej grafiki w bezpłatnej bazie. Wówczas można pokusić się o zakup obrazu komercyjnego.

Pexels to kolejna baza darmowych grafik umożliwiająca wyszukiwanie po słowach kluczowych w języku polskim. Pod każdym zdjęciem umieszczane są informacje dotyczące możliwości licencyjnych, autora oraz interesujących statystyk.

Najczęściej spotykanym bankiem zdjęć jest Pixabay. Tu także możliwe jest wyszukanie fotografii w języku polskim. Zwykle po wyświetleniu pierwszych wyszukiwań pojawiają się zdjęcia komercyjne shutterstock, a za nimi umieszczane są darmowe zdjęcia z tej bazy.

Obcojęzyczne serwisy

Unsplash to przykład wyszukiwarki zdjęć, działającej w języku angielskim. Oferuje grafiki w bardzo wysokiej jakości. Przy pobieraniu ich wyświetlają się informacje sygnalizujące, że podanie źródła zdjęć nie jest konieczne, ale stanowi wyraz uznania w stronę jego autora. Podobnie jak w innych serwisach informacje na temat licencji znajdują się na dole pod danym obrazem. Anglojęzyczną wyszukiwarką jest także StockSnap. Tak jak w Pixabay bezpłatne grafiki są poprzedzone przykładami od shutterstock, które występują wraz ze specjalną gwiazdką w rogu i znakiem wodnym. Do tej grupy zalicza się również baza zdjęć Burst. Tutaj szczegóły licencji są uzależnione od fotografii i informacje na ten temat umieszczane są na ich podstronie. Bazą, która umożliwia filtrowanie zdjęć po kolorach jest Kaboompics. To ostatnia propozycja, ale równie godna do skorzystania jak wyżej wymienione.