W każdym mieście nie powinno zabraknąć miejsc, w którym mieszkańcy i turyści będą mogli obcować ze sztuką. W Krakowie funkcję tego typu obiektu pełni między innymi Pałac Potockich. Jest to obecnie jeden z najbardziej kulturalnych i literackich adresów w stolicy Małopolski. Co zatem warto wiedzieć o tym krakowskim pałacu kultury?

Pałac Potockich w Krakowie - miejsce przepełnione kulturą

Pałac Potockich w Krakowie to miejsce, które powinny odwiedzić wszystkie te osoby, które chętnie uczestniczą w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i które pragną poszerzać swoje horyzonty. Już sama lokalizacja pałacu jest niezwykle atrakcyjna, budynek ten mieści się w jednej z najpopularniejszych części Krakowa, w sercu miasta – na Rynku Głównym. W Pałacu Potockich odnajdziemy muzykę, poezję, literaturę i sztukę. To właśnie w tym miejscu można, bowiem uczestniczyć w niezwykle interesujących koncertach, pokazach filmowych, programach literackich, spotkaniach z autorami i w dyskusjach tematycznych. Oferta pałacu jest naprawdę bogata, ponieważ to właśnie tu współpracuje ze sobą wiele różnych środowisk kulturalnych. Nic, więc dziwnego, że Pałac Potockich jest tak chętnie odwiedzanym miejscem i to zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Miejsce to jest otwarte dla wszystkich.

Pałac Potockich w Krakowie - miejsce, które warto odwiedzić.

Pałac Potockich – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

W Pałacu Potockich możemy wziąć udział w ciekawych cyklach wydarzeń takich jak np. weekendowe warsztaty z kreatywnego pisania, literackie warsztatach rodzinne czy spotkania popularyzujące sztukę translatorską. W obiekcie tym działa także księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER. Jest to nowoczesna księgarnia, która powiązana jest z centrum kulturalnym prowadzonym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF). Warto również dodać, że to właśnie KBF obok Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki jest współgospodarzem Pałacu Potockich. Galeria Bunkier Sztuki na czas modernizacji swojej stałej siedziby prowadzi w tym obiekcie swoją działalność wydawniczą, edukacyjną i wystawienniczą. Należy także wspomnieć o bogatej historii Pałacu Potockich, który niegdyś nazywany był Pałacem Zbaraskich. Obiekt ten na przestrzeni lat był w posiadaniu wielu rodzin. Kolejni nowi właściciele często go przebudowywali. Gruntowna przebudowa pałacu nastąpiła za czasów rodziny Zbaraskich, było to w XVII wieku. Rodzina Potockich pozyskała budynek pod koniec XIX wieku. Wówczas pałac został odrestaurowany. Obiekt ten został również odnowiony po zakończeniu II wojny światowej. Następnie zanim stał się kulturalną wizytówka Krakowa przez pewien okres czasu był siedzibą Instytutu Goethego, czyli instytucji, która zajmuje się promocją języka i kultury Niemiec. Taki obiekt jak Pałac Potockich idealnie wpisuje się w idee Krakowa, które uznawane jest za Miasto Kultury. Teraz, kiedy budynek ten zyskał nowe życie stanowi prawdziwą bramę do kultury. Z całą pewnością warto, więc odwiedzić to miejsce i osobiście przekonać się o tym, że panuje tu niezwykła atmosfera.

Więcej informacji pod https://palacpotockich.krakow.pl/o-palacu/.