Darmowe szczepionki  dla mieszkańców Krakowa

Jesień to czas licznych infekcji i wirusów. Krakowianie mogą im uniknąć, ponieważ miasto wychodzi naprzeciw osobom starszym, refundując im szczepienie przeciwko grypie. Nieodpłatne szczepionki oferuje także przeciwko meningokokom, pneumokokom oraz wirusowi HPV. W Krakowie rozpoczęto działalność pro szczepienną całkowicie pro bono.

Akcja ta cechuje się zaskakująco rozległym zainteresowaniem. Informacje donoszą, że powoli już zaczyna nie wystarczać szczepionek. Władze Krakowa z początkiem października zainaugurowały trzynaście projektów bezpłatnych wakcynacji. Już ponad 3500 osób skorzystało z tych programów, ściślej mówiąc starszych osób, które przekroczyły próg 65 lat. Dla nich te szczepienia są całkowicie refundowane przez miasto Kraków. Co wcale nie znaczy, że osoby poniżej 65 roku nie mogą się szczepić. Jak dalej się dowiemy naprawdę warto.

Darmowe szczepionki dla mieszkańców Krakowa

Pani Elżbieta Kois-Żurek, pracownica Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego Krakowa, wyznaje, że jest to reaktywacja szczepień przeciwko meningokokom dla dzieci od 1 do 2 roku życia oraz przeciwko pneumokokom dla dzieci od urodzenia do 3 lat.

Gatunków grypy jest wiele, nie są one śmiertelne dla życia, ale środowisko medyczne jasno zaznacza, że zapobieganie tej chorobie jest niezbędne. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, bagatelizując tę chorobę. Tę postawę można zauważyć u wielu mieszkańców miasta. Pytane na ulicy osoby zwykle zaprzeczały konieczności stosowania działań prewencyjnych przeciwko grypie. Niektórzy
z respondentów sugerowały, że jedyną profilaktyką jaką stosują są witaminy. Inni ankietowani politykę ochronną własnego zdrowia powierzają ciepłej odzieży.

Władze miasta mają zamiar zafundować szczepionki dla jeszcze około 4 tysięcy osób. Mają one szansę całkowicie bezpłatnie skorzystać ze szczepienia. Koncepcję tę chcą jeszcze zrealizować w tym roku kalendarzowym. Na więcej, urząd miasta Krakowa nie jest w stanie zapewnić mieszkańcom, ze względu na ograniczenia budżetowe, które zostały nałożone na obecny rok.