CIPP to bezwykopowa metoda naprawy kanalizacji. Wymaga niewielkiego lub zerowego kopania. Skraca też czas pracy ekipy. W większości przypadków odcinek rury kanalizacyjnej można naprawić w ciągu jednego dnia. 

Co to jest CIPP?

CIPP to nasycona żywicą rura filcowa lub mocna tuleja wykonana z poliestru odwróconego lub wciągniętego w starzejące się i uszkodzone rury kanalizacyjne. Zazwyczaj rękaw CIPP wkłada się do uszkodzonej rury za pomocą odpowiedniego ciśnienia powietrza lub wody. Do utwardzania żywicy stosowana jest gorąca woda lub para wodna. Następnie tworzy się stała, nieprzepuszczalna masa. Pokrywa wewnętrzną powierzchnię rury kanalizacyjnej. Przybiera jej kształt. Zapewnia bezproblemową, szczelną i odporną na korozję wykładzinę.

Do najważniejszych zalet CIPP możemy zaliczyć precyzyjne monitorowanie, dokładność i reakcję. Do instalacji CIPP wykorzystywane są automatycznie sterowane urządzenia tnące (lub ręczne-w przypadku długich rur kanalizacyjnych). Następnie cały proces kontrolowany jest za pomocą telewizji przemysłowej.

Problemy z systemem hydraulicznym są zawsze dużą niedogodnością. Im szybciej je rozwiążemy, tym lepiej. Niestety naprawa rur nie jest łatwa. Są schowane pod ziemią. Aby uzyskać do nich dostęp, trzeba je wykopać. Takie rozwiązanie jest nie tylko czasochłonne, ale też kosztowne. Na szczęście istnieje inny sposób, bezwykopowa renowacja kanałów. Szukając fachowców, koniecznie zwróć uwagę na ich wiedzę i doświadczenie. Krakowska firma LES-GAZ zajmuje się bezwykopową renowacją. Naprawia rurociągi, kanały i kanalizacje.

CIPP: wykładziny rurowe utwardzane na miejscu

Jak wygląda cały proces?

Najpierw specjaliści przeprowadzą dokładną kontrolę wideo rur spustowych. W ten sposób mogą zlokalizować problem i sprawdzić stan rur. Jeśli uznają, że można je naprawić metodą CIPP, czyszczą rurę i usuwają wszelkie zanieczyszczenia  lub korzenie.

Następnie ostrożnie wstawiają wkładkę pokrytą specjalna żywicą epoksydową. Po napełnieniu wkładki żywica pokrywa wewnętrzną powierzchnię rur. Gdy się utwardzi i stwardnieje, a wkładka zostanie usunięta, w starej rurze powstaje nowa rura.

Jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

  • Bezwykopowa technologia: potrzebny jest tylko jeden punkt dostępu. Nie trzeba więc niszczyć trawnika, chodnika i podjazdu, by wykopać rury.
  • Wszechstronność: można go stosować na prawie każdym rodzaju rury.
  • Trwałość: rękaw CIPP może wytrzymać ponad 50 lat.
  • Bez przeprowadzki: najczęściej prace zajmują tylko jeden dzień.
  • Nigdy więcej nieszczelności: wykładzina całkowicie zakryje wszelkie nieszczelności lub połamane kawałki rury. Chroni przed dalszymi wyciekami.
  • Bezpieczniejsze niż kopanie.
  • Przystępna cena.

CIPP: wykładziny rurowe utwardzane na miejscu

Nieprzyjemne zapachy

Kiedy ciepło (para) jest używane do utwardzania nowej rury, możesz poczuć nieprzyjemny zapach. Przypomina plastik lub klej. Pochodzi ze styrenu chemicznego, który znajduje się w żywicy wkładki. Żywica twardnieje pod wpływem ciepła. 

Niektóre osoby uważają, że ten zapach jest nieprzyjemny. Jednak nie musisz się bać. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Rozprasza się szybko po zakończeniu całego procesu.

Materiał przygotowany z LESGAZ: bezwykopowa renowacja kanałów.