Długa i pełna zwrotów akcji historia Krakowa jest godna poznania z każdej strony, dawna stolica Polski zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miast Polski. Ślady wszystkich wydarzeń są upamiętniane w postaci znanych miejsc, pomników, czy też wystaw w muzeach. Nie bez powodu do Krakowa przybywa każdego roku wielu turystów, nierzadko w całymi rodzinami. Czas więc zapoznać się z listą najciekawszych muzeów, w których pozyskać można najwięcej cennych informacji.

Dziedzictwo kulturowe Krakowa w kontekście muzeów

Jakie muzeum w Krakowie wybrać?

Na samym szczycie listy jest oczywiście Muzeum Narodowe, a konkretnie jego główny gmach. Na jego terenie odbywają się dwie stałe wystawy – Galerię „Broń i Barwa w Polsce” i Galerię Rzemiosła Artystycznego. Pierwsza stanowi zbiór niemal trzech tysięcy militariów polskich, które były w użytku od średniowiecza po czasy II wojny światowej – uporządkowane chronologicznie. Natomiast udając się na drugą wystawę, zwiedzający mają możliwość zobaczyć dzieła rzemieślników, tkaniny, meble i srebra. Jednym z oddziałów Muzeum Narodowego jest Dom Józefa Mehoffera, który był artystą z epoki Młodej Polski, a jego prace udostępnił wnuk malarza. Poza dziełami artysty odwiedzający mogą zobaczyć meble, japońskie drzeworyty będące na wyposażeniu jego domu. Kolejnym punktem jest Muzeum w podziemiach Sukiennic, które funkcjonuje od 2010 roku, idąc szlakiem widoczne są interaktywne mapy, tablice informacyjne oraz fragmenty ulic w autentycznej postaci. To miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta – również rodziny z dziećmi. Ta niepowtarzalna lekcja historii umożliwia zapoznanie się z przebiegiem dawnego życia krakowskiego społeczeństwa. Istnieje ponadto możliwość zapoznania się z wyglądem monet będących w obrocie w XIV-wiecznym handlu oraz kostki do gry.

Gdzie powinien skierować swoje kroki amator muzeów?

Następnym punktem na muzealnej mapie Krakowa jest Muzeum Farmacji, które powstało w XX wieku, na wszystkich pięciu kondygnacjach znajduje się wiele eksponatów. Wśród nich uwagę zwracają na przykład przybory aptekarskie, wina mające właściwości lecznicze oraz wyposażenie dawnych aptek. Na strychu obiektu znajduje się odnowiona suszarnia ziół służącym do leczenia różnych chorób. Dzięki wizytom w muzeach, każdy ma możliwość przenieść się w czasie, na co wskazuje między innymi portal https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/, który może pełnić rolę przewodnika. Punktem godnym polecenia jest także Muzeum Pinballa, którego czas świetności przypadł na lata 90., dlatego każdy rodzic powinien przybliżyć zasady gry. Na wizytę w takim miejscu można na spokojnie poświęcić co najmniej kilka godzin. Dzięki lokalizacji w pobliżu centrum miasta – z łatwością można zorganizować nocleg, gdyby pobyt się przedłużył. Chcąc spędzić nieco więcej czasu na świeżym powietrzu, warto zdecydować się na odwiedzenie Muzeum Inżynierii Miejskiej, który jest pewnego rodzaju park naukowy. Z pewnością przypadnie do gustu dzieciom, ponieważ mają one możliwości wyboru wielu atrakcji z dziedzin mechaniki, optyki, akustyki oraz hydrostatyki.