Praca z metalami wymaga doboru odpowiednich narzędzi. Narzędzia do obróbki metali pozwalają na nadanie obrabianej powierzchni pożądanej wielkości, kształtu oraz pozostałych właściwości. Manem obróbki metali określany jest proces, w wyniku którego zmianie ulegają właściwości fizyczno-chemiczne poddawanej obróbce powierzchni metalowej. W tym celu sięga się po różne metody oraz narzędzia do obróbki metali, które pozwalają osiągnąć w pełni satysfakcjonujące efekty pracy.

Podstawowe rodzaje obróbki metali

Metale mogą być obrabiane przy zastosowaniu różnych metod oraz narzędzi wspierających ich realizację. Do najpowszechniej znanych metod pracy z powierzchniami metalowymi należy obróbka cieplna, chemiczna, cieplno-chemiczna, plastyczna oraz obróbka skrawaniem. Spośród ich najpopularniejsze są obróbka plastyczna oraz obróbka skrawaniem, które są wykorzystywane w większości zakładów produkcyjnych i warsztatów trudniących się pracą z metalami.

Obróbka plastyczna metali jest wykorzystywana w celu nadania danej powierzchni metalowej określonego kształtu i struktury. Proces ten może być realizowany zarówno na ciepło, jak i zimno. W celu jego przeprowadzanie stosowane są różne narzędzia do obróbki metali. Obróbka plastyczna obejmuje m. in. walcowanie realizowane przy pomocy walców, ciągnięnie, tłoczenie oraz kucie wykonywane przy użyciu młotów, pras i kuźniarek. Istotnym elementem obróbki plastycznej jest także cięcie, które zazwyczaj przeprowadza się za pomocą piłek do metalu.

Drugą, najpopularniejszą metodą pracy z metalami jest obróbka skrawaniem. Polega ona na mechanicznym skrawaniu z powierzchni metalu jego małych fragmentów określanych mianem wiórów. Obróbka skrawaniem dzieli się na wiórową i ścierną. Zalicza się do niej takie czynności, jak m. in. frezowanie realizowane przy użyciu frezarki, wiercenie specjalnymi wiertłami oraz toczenie, do którego wykorzystywane są takie narzędzia do obróbki metali, jak m. in. noże tokarskie.

Jakie narzędzia są najczęściej wykorzystywane do obróbki metali?

Najpopularniejsze narzędzia do obróbki metali

Obróbka metali może być prowadzona zarówno manualnie, jak i przy pomocy maszyn i urządzeń wyposażonych w odpowiednie narzędzia. W dużych zakładach produkcyjnych i halach przemysłowych korzysta się ze specjalistycznych maszyn, które pozwalają przeprowadzać prace precyzyjnie i szybko. Pozwala to na prowadzenie obróbki na masową skalę oraz ograniczenie jej kosztów. Mniejsze zakłady produkcyjne oraz domowe warsztaty korzystają natomiast z klasycznych rozwiązań, do których należą zarówno manualne narzędzia do obróbki metali, jak i małe elektronarzędzia.

Do najprostszych narzędzi przeznaczonych do pracy z powierzchniami metalowymi należą piłki do metalu, nożyce do blach, pilniki i wkrętaki. Są one dostępne w każdym sklepie z akcesoriami budowlanymi. Narzędzia do obróbki metali to także takie, które są przeznaczone do użytkowania w maszynach – należą do nich m. in. wiertła do metalu, rozwiertaki, narzynki, gwintowniki, noże tokarskie, frezy i wiele innych. Obróbka metali może obejmować także ścieranie i wygładzanie powierzchni i w tym celu często sięga się po ściernice, pilniki, tarcze oraz lamelki.