Do 2017 roku nie było określonych zobowiązań co do osoby, pełniącej władzę nad apteką. Obecnie właścicielami aptek mogą być tylko i wyłącznie wykwalifikowaniu farmaceuci. Jakie występują jeszcze inne kryteria, zgodnie z którymi można rozpocząć zgodną z prawem sprzedaż leków? O założeniu apteki krok po kroku dowiedzieć się można, czytając ten tekst.
Zapotrzebowanie na apteki w Polsce
Jest to dość pewny biznes, ponieważ niezależnie od możliwości finansowych i okoliczności gospodarczych choroby występować będą zawsze. Ponadto w Polsce społeczeństwo ma tendencję do nadużywania lekarstw. To właśnie nasze państwo jest na najwyższych miejscach w rankingach, ujmujących wydatki na tabletki, pigułki czy różne syropy. W branży farmaceutycznej wydaje się najwięcej środków na reklamę. W 2017 roku społeczeństwo naszego kraju na leki bez recepty wydało po 600 zł na osobę. Dane te jeszcze bardziej zachęcają do spróbowania swoich sił w tym biznesie. Trzeba mieć świadomość, że jest to bardzo konkurencyjny rynek, jednak by się jego podjąć należy podporządkować się kryteriom zawartym w nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznej, które obowiązuje od czerwca 2017 roku.
Punkt apteczny to nie to samo co apteka
Warto rozróżnić czym nazywamy aptekę, a czym punkt apteczny. Apteka to placówka ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione mogą świadczyć usługi farmaceutyczne, czyli wydawać produkty lecznicze, wyroby medyczne oraz sporządzać leki recepturowe. Punkt apteczny ma wiele wspólnego z apteką, jednak działa on tylko na terenie wiejskim i jego asortyment jest wielce ograniczony. W swym wyposażeniu nie znajdują się żadne leki odurzające, substancje psychotropowe czy leki robione na receptę. Punkt apteczny może prowadzić każdy, jednak jego kierownikiem musi być osoba uprawiona, czyli mowa tutaj o farmaceucie (z rocznym stażem) czy techniku farmaceutycznym (z minimum trzyletnim stażem w tradycyjnej aptece). Warto dodać, że punkt apteczny nie można założyć w miejscowości, w której apteka się znajduje.