Każdy doświadcza stresu bez względu na wiek, dochód czy status społeczny. Istnieje kilka prostych wskazówek, które pomogą zachować kontrolę nad własnym zdrowiem psychicznym. Sprawdzą się one zarówno w tych sytuacjach codziennych, jak i kompletnie niespodziewanych.

Pomoc specjalisty

Ważne jest, aby rozpoznać, czy jakiekolwiek objawy uległy pogorszeniu, ponieważ mogą one wskazywać na zły stan psychiczny, który wymaga interwencji medycznej. Rozmowa z profesjonalistą lub szukanie pomocy u terapeuty nie jest czymś, co powinno sprawić, że poczujesz się zawstydzony. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, ponieważ to pokazuje, że jesteś odpowiedzialny i chcesz zmian. Jeśli w pracy odczuwasz ciągły ból, presję lub stres, możesz porozmawiać o tym z psychoterapeutą. Już kilka wizyt może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Styl życia ma znaczenie

Nieodpowiedni styl życia może powodować ogromny stres. Kiedy czujesz się przytłoczony lub zestresowany, warto postawić na krótką przerwę i zrobić coś, co sprawia Ci przyjemność, aby oczyścić głowę z negatywnych myśli i emocji. Czasami oznacza to wyjście na spacer lub całkowite odłączenie się od ekranu komputera. Decyzje, które podejmujesz dotyczące diety, stylu życia i aktywności fizycznej, mają duży wpływ na Twoje zdrowie psychiczne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak one działają. Lepsze odżywianie, zdrowszy sen i regularne treningi mogą na wiele sposobów pomóc w radzeniu sobie ze stresem, a nawet strachem, niepokojem i podenerwowaniem.

Postaw na relaks

Należy szukać sposobów na wyciszenie. Im bardziej jesteś psychicznie lub fizycznie atakowany, tym trudniej jest regulować swoje emocje i zachowanie. Są rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić stres i napięcie w codziennych sytuacjach, takie jak ćwiczenia, medytacja i uwolnienie stłumionych uczuć. Regularna przerwa w korzystaniu z technologii lub kontakt z naturą może pomóc Ci zredukować stres. Ważne są również dobre relacje z innymi ludźmi - dlatego warto zadbać o kontakty z przyjaciółmi, na których nam zależy. Czasami ich obecność jest wystarczająca do lepszego samopoczucia.

Jak pokonać stres? Przydatne wskazówki